Zpět

Stopou Maxe Švabinského

Menu
swipe

Okruhová trasa je vedena převážně po silnicích II. a III. třídy po značených cyklotrasách a po zpevněných, převážně asfaltových lesních cestách v úseku mezi Kozlovem a Janovem. Za obcí Opatovec – Starý Valdek a v okolí Královy zahrady za Opatovem vede trasa po široké šotolinové cestě. Povrchy jsou dobře sjízdné i za vlhka a mokra. Občasné výmoly na cestě za Valdekem však znemožňují jízdu cyklistům vedle sebe. Tento způsob jízdy je možný až od odpočívadla u svatého Antoníčka k odbočce na Semanín. Trasa je určena středně pokročilým cyklistům nebo rodinám se staršími dětmi. Profil tratě je středně náročný. Na okruhu je pouze jediné náročné stoupání v délce 4 km po silnici serpentinami na Kozlovský kopec. Výhledy na této trase (ve vlastních serpentinách nad Českou Třebovou nebo z rozhledny na Kozlovském kopci) však stojí za námahu ve stoupání. Z nejvyššího bodu na trase u vysílače na kopci nad Semanínem vede táhlé, ale přehledné klesání po lesní silničce do obce Janov. Ostatní úseky trasy jsou fyzicky i technicky nenáročné, rovinaté.


Počet dnů 1
Převažující druh dopravy kolo
Období jaro, léto, podzim
Podmínky určení – trekingová a horská kola; náročnost - **

Na okruhu využité trasy: 4033 Svitavy – obchodní dům Centrum ve Svitavách (0,4 km); neznačeno obchodní dům Centrum ve Svitavách – odbočka na ulici Zadní v Lačnově (1,2 km); 4033 Lačnov - Česká Třebová (17,65 km); 4050 Česká Třebová – Kozlov (5,3 km); 4047 Kozlovský kopec – rozcestí nad Janovem u Zlaté studánky (4,0 km); 4144 rozcestí u Zlaté studánky – Janov (3,5 km); 182 Janov – Opatovec (7,6 km); 4033 Opatovec – odbočka k nádraží ČD ve Svitavách (6,35 km); neznačeno odbočka k nádraží ČD – obchodní dům Centrum (1,2 km); 4033 obchodní dům Centrum – náměstí Míru (0,4 km).

Zajímavosti na okruhu: Opustíme-li svitavské panství, přejedeme-li pozemky litomyšlského opatství kolem Starého Valdeku a Semanína, dostaneme se do kopcovité krajiny České Třebové. Klidná březová alej na Kozlov s překrásným rozhledem na daleké okolí dává tušit, že místo je umělcům zaslíbené. Není divu, že si jej oblíbil i Max Švabinský. Okolí Janova, Gajeru a Mendryky si však v ničem nezadá. Zde se totiž odehrál příběh Jiráskovy Lucerny. Avšak zámeček kněžny v Mendryce se nedochoval.

Odpočinková místa a občerstvení: Kryté odpočívadlo U sv. Antoníčka v lese na křižovatce mezi Opatovem a Semanínem; chata Maxe Švabinského na Kozlově; obchody s potravinami v jednotlivých obcích na trase (Semanín, Česká Třebová, Janov, Opatovec).

Vyhlídky do kraje: Na rozhledně na kopci Kozlov.

Koupání: Městské koupaliště ve Svitavách, rybník Rosnička ve Svitavách, rybník Pařez v Opatovci.

Alternativy