Zpět

Na svojanovskou hlásku

Menu
swipe

Celý okruh je veden po silnicích II. a III. třídy, výhradně po standardně značených cykotrasách. Povrch je po celé délce asfaltový. Trasa je vhodná i pro silniční kola. Délkou se jedná o středně náročnou trasu, která má však ve střední části značně kopcovitý charakter, který zvyšuje celkovou obtížnost. Na trase jsou náročnější stoupání v obci Vítějeves, Rohozná a na hrad Svojanov. Sjezdy jsou středně obtížné, náročnější je pouze sjezd z hradu Svojanov. Zde je nutné dbát zvýšené opatrnosti vzhledem ke sklonu a také z důvodu okamžitého výjezdu na frekventovanou silnici.


Počet dnů 1
Převažující druh dopravy kolo
Vhodné pro typ zákazníků milovníci přírody, mladí a aktivní, sportovci, střední generace bez dětí
Období jaro, léto, podzim
Podmínky určení – silniční a trekingová kola – obtížnost - ***

Popis trasy:
4022 Svitavy > Hradec nad Svitavou (5,5 km), 4201 Hradec nad Svitavou > Bělá nad Svitavou > Vítějeves (14,5 km), 104 Vítějeves > hrad Svojanov (7,5 km), 4027 hrad Svojanov > Rohozná > Radiměř (10,5 km), 4022 Radiměř > Svitavy (10 km)

Zajímavosti na okruhu: Jižně od Svitav, za vsí Hradec nad Svitavou se otvírá krásná krajina Svitavského údolí. Tam kdysi vedly prastaré kupecké stezky a kolem tvrzí a kostelů vznikaly osady připomínající české osídlení – Brněnec, Chrastavec, Vítějeves. Nad osadou Starý Svojanov se hrdě vypíná královský hrad Svojanov - připomínka časů posledních Přemyslovců. Odtud nás cesta zavede do krajiny vsí Rohozná a Radiměř v okolí staré zemské hranice mezi Čechami a Moravou.

Odpočinková místa a občerstvení: Penzion Palla v obci Svojanov nebo restaurace přímo na hradě Svojanov – bezprostředně za vstupní branou. Za obcí Rohozná vpravo ve směru jízdy můžete využít odpočívadlo (na kopci před sjezdem směr Radiměř).

Koupání: Městské koupaliště v obci Svitavy.

Alternativy