Zpět

Krajinou slovanských hradišť

Menu
swipe

Okruhová trasa je vedena převážně po silnicích II. a III. třídy po značených cyklotrasách. Využita je také turistická (žlutá) trasa – v lese nad Obcí Mladějov a krátký neznačený úsek (šedá barva v mapě) přímo v obci Mladějov. V závěru je z důvodu bezpečnosti vynechán značený úsek na cyklotrase 4033, (neodbočuje se znovu k nádraží ČD) – přímo po hlavní k obchodnímu domu Centrum. Orientace na okruhu je velmi dobrá. Odbočka vlevo na turistickou trasu za obcí Dětřichov je označena informačními tabulemi přímo na vrcholu kopce. Turistická trasa uhýbá do obce Mladějov na rozcestí se zelenou turistickou. Odbočka je vpravo na rozcestí (směr dolů z kopce). Pozor, klesání je velmi dlouhé a náročné na techniku i materiál. Cesta je kamenitá a problémy cyklistům tvoří nejen prudký svah, nerovný kamenitý povrch, ale také vysazená koryta na odvod vody, jejichž přejíždění je obzvláště na trekingových kolech značně nebezpečné. Začátečníkům nebo rodinám s dětmi doporučujeme tento úsek sejít vedle kola. Za mokra je trasa problematická i pro vyspělé cyklisty. Trasa však v ostatních úsecích není nijak technicky ani fyzicky náročná a přírodní prostředí hřebene nad Mladějovem je nádherné. Povrch tras je většinou asfaltový, střední kvality. Za obcí Třebovice až po Starý Valdek je krásný lesní úsek vedoucí po kvalitní široké šotolinové cestě, která umožňuje jízdu i dvou cyklistů vedle sebe. Frekvence pohybu vozidel po trase je většinou průměrná, zvýšený provoz je pouze po silnici 43 z Opatovce do Svitav a na asi 0,5 km úseku silnice 43 před odbočkou k rybníku Hvězda u Opatova.


Počet dnů 1
Převažující druh dopravy kolo
Období jaro, léto, podzim
Podmínky trekingová a horská kola; náročnost - **

Na okruhu využité trasy: 4033 Svitavy – Opatovec (7,0 km); 182 Opatovec – Víska u Dětřichova po odbočku na žlutou (8,2 km); turistická žlutá do Mladějova (1,8 km); neznačeno v obci Mladějov (300 m); 4062 Mladějov – Daníkov (8,5 km); 4222 Damníkov – odbočka k rybníku Hvězda (5,9 km); 4045 Hvězda – V zádolkách (3,6 km); 4033 V Zádolkách – Starý Valdek – Svitavy (12,3 km); neznačeno (1,2 km); 4033 obchodní dům Centrum – náměstí Míru (0,4 km).

Zajímavosti na okruhu: Cestou ze Svitav, přes Lačnov, Opatovec a Dětřichov vystoupáme na půvabné krajiny okolí Mladějova. Raně středověké osídlení zde zanechalo stopy v podobě Mladějovského hradiska, ale okolí bylo výrazně ovlivněno rozsáhlou důlní činností. Pozůstatkem těžby zůstala úzkorozchodná železnice, dodnes v provozu. Historii místa připomíná i zachovalá lidová architektura obcí Trpík, Damníkov a Anenské Studánky. Jakoby skokem se dostaneme na litomyšlské panství do okolí Semanína a Starého Valdeku, jehož ráz utvářela rybníkářská činnost litomyšlských biskupů. Víra obyvatel kraje promlouvá i řadou kostelíků a kaplí, stejně jako Božích muk a světeckých sloupů.

Odpočinková místa a občerstvení: Kryté odpočívadlo U sv. Antoníčka v lese na křižovatce mezi Opatovem a Semanínem; obchody s potravinami v jednotlivých obcích na trase (Mladějov, Trpík, Damníkov, Opatovec).

Vyhlídky do kraje: Na turistické trase ve sjezdu do obce Mladějov v lesním úseku výhled na kotlinu.

Koupání: Městské koupaliště ve Svitavách, rybník Pařez v Opatovci.

Alternativy