Zpět

Po stopách loupeživých rytířů

Menu
swipe

Okruhová trasa je vedena po silnicích I., II. a III. třídy převážně po značených cyklotrasách. Zvýšené opatrnosti je nutné dbát na přejezdu silnice 43 v Opatově, kterou křižuje trasa 4202. Pouze mezi obcemi Opatov a Opatovec je trasa vedena z důvodu jejího zkrácení po neznačené spojovací cestě u nádraží v Opatově a dále podél kolejí směrem k přejezdu u Opatovce. V závěru okruhu je značená trasa po výjezdu na silnici 43 vedena přímo po hlavní silnici k obchodnímu domu Centrum a neodbočuje z důvodu bezpečnosti na značenou cyklotrasu k nádraží ČD. Při projíždění tohoto úseku je přesto nutné dbát zvýšené opatrnosti. Povrchy jednotlivých značených cyklotras jsou převážně asfaltové, mezi obcemi Dětřichov a Opatov vede trasa po nerovné polní cestě s kamenitým a hliněným povrchem. Tato cesta je také v letních měsících za sucha velmi prašná. Spojovací neznačená trasa mezi obcemi Opatov a Opatovec je pevná, kamenitá. Okruh je vhodný pro trekingová a horská kola. Náročnost okruhu je spíše nízká, středně obtížné je pouze táhlé stoupání Kamennou Horkou na Hřebečský hřbet. Při sjezdu do obce Hřebeč je nutné dbát opatrnosti zejména z důvodu možného střetu s protijedoucími cyklisty nebo vozidly, kterým zastiňuje výhled vegetace v zatáčkách, nekvalitní povrch a obtížné stoupání. Při výletech s dětmi je bezpečnější tyto úseky sejít pěšky. Okruh je vhodný na krátkou odpolední vyjížďku, atraktivita z hlediska pamětihodností je vzhledem k ostatním trasám spíše podprůměrná. Frekvence pohybu vozidel po trase je spíše menší.


Počet dnů 1
Převažující druh dopravy kolo
Období jaro, léto, podzim
Podmínky trekingová a horská kola; náročnost - **

Na okruhu využité trasy: 4022 Svitavy – Hradec nad Svitavou (2,7 km); 4204 Hradec nad Svitavou – Hřebeč (8,0 km); 4044 Hřebeč – Dětřichov (9,1 km); 182 úsek Dětřichovem (1,0 km); 4202 Dětřichov – Opatov (3,9 km); neznačeno – od odbočky k nádraží v Opatově k přejezdu tratě v Opatovci (1,2 km); 182 přejezd v Opatovci – pila v Opatovci u rybníka Pařez (1,2 km); 4033 pila v Opatovci u rybníka Pařez – neznačený úsek na silnici 43 (5,6 km); neznačeno na silnici 43 (1,2 km); 4033 obchodní dům Centrum – Infocentrum na náměstí Míru (0,45 km).

Zajímavosti na okruhu: Ne náhodou ze Svitav a Kamenné Horky vedla prašná cesta přímo na Hřebeč. Na vyvýšenině mezi Svitavami a Mor. Třebovou nedaleko silničního tunelu stával ve 13. století hrad loupeživého rytíře Bedřicha ze Šonburku. Ten se po smrti Přemysla Otakara II. dal na scestí a podlehl mámení lehce nabytého zboží. Trestné výpravy Záviše z Falkenštejna a Václava II. však znamenaly konec strachu pro lid dalekého okolí. Oddechli si i obyvatelé sousedního Koclířova. Zda Bedřich ohrožoval i málo vzdálené vsi Dětřichov a Opatovec, nemáme spolehlivých zpráv. Jisté však je, že na původně slovanskou osadu Lačnov si netroufl, patřila totiž přímo ke svitavskému panství.

Odpočinková místa a občerstvení: Restaurace Teta na Hřebči (přímo na trase), občerstvení u rybníka Pařez v Opatovci, obchody s potravinami v jednotlivých obcích na trase (Kamenná Horka, Koclířov, Opatov).

Vyhlídky do kraje: Na Hřebči nedaleko restaurace Teta je odpočívadlo a vyhlídka ve směru na Moravskou Třebovou a Boršov.

Koupání: Městské koupaliště ve Svitavách, rybník Pařez v Opatovci.

Alternativy