Zpět

Nejdelšími obcemi Hřebečska

Menu
swipe

Jedná se o nenáročný a rovinatý dvojokruh ve tvaru osmičky se spojnicí v Hradci nad Svitavou. Je vhodný pro začátečníky nebo rodiny se staršími dětmi. Trasa, která je více jak ze dvou třetin vedena po značených cyklotrasách, vede převážně po silnicích II. a III. třídy. Z obce Vendolí od fotbalového hřiště je cyklotrasa vedena po neznačené trase, která se napojuje na silnici I. třídy ze Svitav do Poličky, zde je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Povrch celé trasy je asfaltový. Trasa je středně frekventovaná, větší pohyb vozidel se projevuje pouze na neznačeném úseku silnice I. třídy.


Počet dnů 1
Převažující druh dopravy kolo
Období jaro, léto, podzim
Podmínky určení – silniční a trekingová kola; náročnost - *

Na okruhu využité trasy: 4022 Svitavy – Hradec nad Svitavou (10,3 km); 4201 Hradec nad Svitavou – odbočka na Radiměř (3,4 km); 4203 odbočka na Radiměř – odbočka na Hradec nad Svitavou (2,3 km); 4024 Hradec nad Svitavou – odbočka z Vendolí do Svitav (4,5 km); neznačeno - odbočka z Vendolí do Svitav – Svitavy (4,6 km).

Zajímavosti na okruhu: Obce okolí Svitav byly založeny ve 13. a 14. století poblíže vodních toků a cest. Nacházely se povětšinou v táhlých údolích, kde jednotlivé statky byly stavěny daleko od sebe. Vsi se proto natáhly do neuvěřitelné délky. Platí to i o Hradci nad Svitavou, Radiměři i Vendolí. Navíc Radiměř byla tak dlouhá, že proťala i zemskou hranici a musela být rozdělena na dvě samostatné obce Českou a Moravskou Radiměř, kde každá z nich patřila jinému panství. Ani svitavské náměstí si však délkou v ničem nezadá. Ne nadarmo patří k nejdelším v republice.

Odpočinková místa a občerstvení: Koupaliště Žabka v Hradci nad Svitavou, lesní cesty a křižovatky mezi obcemi Hradec nad Svitavou a Vendolí. Občerstvení lze v provozní době zakoupit na koupališti Žabka nebo v obchodech s potravinami v Hradci nad Svitavou, Radiměři a Vendolí (bezprostředně na trase okruhu).

Vyhlídky do kraje: Mezi obcemi Hradec nad Svitavou a Vendolí pohledy na Javornický hřeben a okolí Svitav.

Koupání: V obci Svitavy od června do konce srpna na městském koupališti nebo neomezeně u rybníku Rosnička.

Alternativy