Zpět

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Menu
Adresa Máchova alej 1
GPS 49°45'15"N 16°28'21"E (xx km)
441 m nad mořem
swipe

Labyrintem svitavských příběhů se propletete během návštěvy městského muzea. Jeho stálé expozice zahrnují pestrou škálu témat, ze kterých si vybere opravdu každý.

Do osudů významného, i když zároveň kontroverzního svitavského rodáka Oskara Schindlera nahlédnete díky expozici Hledání hvězdy Davidovy. Rozkryje se před vámi příběh záchrany 1200 Židů během druhé světové války, který se stal námětem pro Spielbergův oscarový film Schindlerův seznam.

Do zcela jiného oboru nahlédnete v expozici Babiččino velké prádlo, která provází historií praní a prací techniky. Seznámíte se s řadou zajímavých předmětů a přístrojů od jednoduchých dřevěných ručních praček až po první exempláře praček automatických. Co praní v dobách našich babiček obnášelo, si v interaktivní části nazvané Prádelna u pejska a kočičky vyzkouší především nejmenší návštěvníci.

Obdivovat můžete i přehlídku zručnosti a vynalézavosti místních řezbářů v podobě vzácného mechanického vyřezávaného betlému. Soubor rozmanitých figur a krajin slibuje díky pokračujícím restaurátorským pracím dílo jedinečného rozsahu. Zrestaurovanou část betléma si můžete prohlédnout už dnes.


Kategorie dům / vila / palác, galerie, muzeum
Certifikáty a členství Kulturní památka
Sloh historizující (70%), soudobá architektura (30%)
Služby bezbariérové WC, knihovna / studovna, možnost vstupu se psy, nabídka interaktivních vzdělávacích programů, předvádění řemesel, příležitostné koncerty, prodej cyklistických a turistických map okolí, prodej drobností a suvenýrů, prodej odborné literatury, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, pronájem prostor, průvodcovské služby v okolí, rezervace ubytování v okolí, WC
Jazyky personálu český, esperanto, německý
Rok prvního zpřístupnění 1947
Rok výstavby 1892
Rok poslední rekonstrukce 2000
Je třeba opravit údaje?

Prohlídkové trasy / expozice

Popis Historie praní - základem výstavy je na 50 kusů praček, které jsou součástí ucelené muzejní sbírky (193 ks) a jsou vývojově uspořádány - od dřevěných (kejvaček) přes pračky svépomocné výroby (dřevěné nebo plechové) až po první sériově vyráběné pro domácnost. To vše je doplněno fotokopiemi starých reklam, plakáty a dokumentárními fotografiemi. Hledání hvězdy Davidovy - Oskar Schindler - Spravedlivý mezi národy - historie židovského osídlení Českomoravského pomezí, relikty židovských památek, příběh Oskara Schindlera, zachránce 1200 lidských životů během druhé světové války. Množství textů, fotografií a trojrozměrných předmětů, dokumentární filmy. Labyrint svitavských příběhů - historie Svitav v příbězích jejich obyvatel, texty, fotografie, obrazy, sochy, dílo řezbáře Aloise Petruse. Součástí je i část Velkého betléma svitavských řezbářů, který čeká na zrestaurování a rozpohybování. Svitavské vily - výstavní panely, které se věnují místním architektonickým skvostům rodinného bydlení.
Zpřístupnění
Přístupnost pro vozíčkáře: Ano
Možnost focení: Ano
Možnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (anglický, český, německý), tištěný průvodce (český, německý), popisky (český)
Výstavní obor domácnost - vybavení / bytová kultura, etnografie, regionální historie, Židé - dějiny / holocaust
Minimální / maximální počet osob na průvodce 10/50