Zpět

Ottendorferův dům - Muzeum esperanta

Menu
Adresa náměstí Míru 1
GPS 49°45'17"N 16°28'22"E (xx km)
441 m nad mořem
swipe

Již více než desetiletí píše svou historii první a dosud jediné muzeum jazyka esperanto v České republice. I díky němu pokračuje bohatá kulturní tradice půvabného Ottendorferova domu, ve které muzeum sídlí. Expozice vás provede příběhem zrození tohoto univerzálního světového jazyka, historií vzniku esperantského hnutí ve světě i u nás a v neposlední řadě i praktickým využitím této řeči. Věděli jste, že je prý šestkrát snazší naučit se esperanto než běžný cizí jazyk? V muzeu nechybí knihovna esperantské literatury či sběratelské kuriozity jako například časopis na ručním papíru z Japonska, kniha s osobním věnováním Jana Masaryka nebo nejobsáhlejší výkladový slovník Plena Ilustrata Vortaro.


Kategorie dům / vila / palác, muzeum, pamětní deska
Certifikáty a členství Kulturní památka
Sloh historizující (90%)
Jazyky personálu esperanto, německý, slovenský
Rok výstavby 1892
Rok poslední rekonstrukce 1991
Je třeba opravit údaje?

Prohlídkové trasy / expozice

Expozice esperanta
Popis Vzácné exempláře knih vydávaných v esperantu ve všech zemích světa a dokumentace esperantského hnutí v ČR i ve světě a jeho praktické využití ve vědě a technice. Historie a současnost esperanta na Svitavsku. Sběratelské kuriozity a historické památky - časopis na ručním papíru z Japonska, kniha s osobním věnováním Jana Masaryka, úplný ilustrovaný slovník.
Zpřístupnění
Možnost focení: Ano
Možnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (český, esperanto, německý), tištěný průvodce (anglický, český, esperanto, německý, ruský), popisky (český, esperanto)
Výstavní obor literatura, regionální historie
Minimální / maximální počet osob na průvodce 4/30
Prohlídka Ottendorferovy knihovny
Popis V interiéru se zachovaly v původním stavu chodby a především reprezentativní, dřevem obložený koncertní sál s šatnami s úžasnou akustikou, ve kterém se dodnes konají koncerty vážné hudby a slavnostní akce.
Zpřístupnění
Přístupnost pro vozíčkáře: Ne
Možnost focení: Ano
Možnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (český, německý, slovenský), tištěný průvodce (anglický, český, německý)
Minimální / maximální počet osob na průvodce 4/30